تحلیل توسعه پایدار شهری صالحیه از منظر رسانه ها

  • مشاهده در قالب پی دی اف

چهارشنبه ، ۱۸ دی ۱۳۹۸

پایگاه خبری پیام گلستان در تازه ترین اخبار خود به تاثیر نقش مدیریت شهری صالحیه در ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان و قیاس عملکردی آن با شهرهای همجوار پرداخته است.

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی شهرداری صالحیه، در این ارزیابی و گزارش تحلیلی آمده است:

نگاهی به پروژه های عمرانی اجرا شده در شهر کوچک صالحیه نشان می دهد که این شهر کارگاه بزرگ عمرانی بوده است که امروز دیدن موفقیت های آن کار ساده ای نیست. چندشهر دیگر در این مدت چنین دستاوردهایی داشته اند؟ میزان خطاهای فاحش چقدر بوده است؟


صالحیه؛ شهر ثبات و توسعه / دلسرد کردن مدیران پرهزینه ترین کار برای این برهه از زمان است


آذرماه امسال فقط غائله بنزین نبود که خبرساز شد؛ برای مردم شهرصالحیه خبر دیگری هم بود که شاید اثر تخریبی آن کمتر از سوختن ساختمان شهرداری در آتش بداخلاقی فرصت طلبان نباشد.

تقریبا یک ماه پیش خبری به همراه چند نامه و مکاتبه منتشر شد که در آن ادعا می شد شهردار صالحیه به دلیل حکمی که هیات تخلفات صادر کرده و منشاء آن گزارش های ناکافی درباره یک پروژه عمرانی بوده باید برای مدتی مسئولیت های خود از جمله شهردار بودن را کنار بگذارد!

حالا این که اساسا چنین گزارشی چه منشأیی داشته و اسناد و مدارک آن در کجا بررسی شده و اصلا چرا به اصل موضوع پرداخته نمی شود بماند، مساله اصلی اینجاست که نوع حکم ادعایی آنقدر عجیب است که می شود درباره آن یک دنیا بحث حقوقی کرد. شما یک نفر را در رأس یک مجموعه قرار دارد و عاقبت و آینده یک شهر چندصدهزار نفری در اختیار اوست برای چندماه - تاکید را داشته باشید روی چندماه- باید بروی خانه نشین بشوی!

نکته جذاب تر موضوع اینجاست که گزارش مطرح شده درباره چیزی که ادعا می شود اشکال داشته قبلا هم در محاکم قضایی به شکل دیگر مطرح شده و شهرداری و شهردار صالحیه تبرئه شده اند. یعنی حکم روی حکم! حکم اداری هیات تخلفات روی حکم قضایی دستگاه قضا برخواسته است. یعنی انگار یک نفر پای کار بوده که باغچه شهر و شهردارش را حسابی بیل بزند؛ حالا که از آن روزنه نتوانسته به این روزنه پناه آورده است.

اصلا همه اینها را بگذاریم کنار؛ بیایید کمی ساده و خودمانی حرف بزنیم. یک سری در همین جاده ساوه بچرخانید. فقط در همین بهارستان 3 شهر وجود دارد که دو شهرداری آن روی هواست! شورای شهر گلستان را نگاه کنید؛ تماشای این شورا آدم را از فکر کردن به جنگ و دشمن بی نیاز می کند! برای خودش ویتنام عمیقی از مشکلات شده است. نسیم شهر هم چالش کم ندارد و شهردار منتخب باید به اندازه دو شهردار کار کند تا تعطیلی دو سال اخیر جبران بشود. آن وقت شهرداری صالحیه با آن ابعاد و حجم و توان فهرست بلند و بالایی از پروژه ها را ردیف کرده و همچنان هم می تازد. خب اصلا شما فرض کنید - فرض کنید چون اثبات بعضی موضوعات در حوزه اداری گاهی غیرممکن است به ویژه که یک بار در دادگاه قضایی هم این موضوع رد شده باشد - فرض کنید ادعاها درباره آن گزارش قابل پذیرش باشد که نیست؛ واقعا اینهمه اشتباه و خطای سهوی یا عامدانه مدیران سالهای اخیر شهرهایی که نامشان رفت در برابر این یک خطا کافی نیست که بگوییم بالاخره در این حجم از کار شاید یک سهوی هم بشود؟ اصلا مگر کسی تا به حال به خاطر اینهمه کار انجام شده به قربانی شهردار صالحیه خداقوت گفته که حالا به خاطر یک گزارش اینطور جهان یک شهر را سیاه می کنند که شهردار برود و چنین و چنان؟

بحث روی رفتن شهردار صالحیه حتی در بدترین شرایط هم اصلا منطق و استدلال قابل قبولی ندارد. واقعا در کجای دنیا یک مدیر را بعد از اینهمه سال سابقه درخشان و خدمات ارزنده با یک برگه حکم دو خطی می فرستند خانه؟ اگر قرار است شهرهای خودمان را با رفتارهای اداری ژاپنی مقایسه کنیم که حسابی زدیم به خاکی؛ چون اینجا قطعا ژاپن نیست، ما هم ملت آنجا نیستیم و دستگاه اداری ما هم چیز دیگریست.

پرداختن رسانه ها به سوژه های داغ احتمالا مورد پسند مردم باشد و شاید جماعتی هم شاد بشوند و عده ای هم دلشان بگیرد. تصور ما این است که پرداختن به سوژه مربوط به حذف غیرمنصفانه شهردار صالحیه با این حجم از خدمات و عملکرد قابل دفاع واقعا سوژه خطایی بود که فقط التهاب آفرید و مردم را نگران کرد.

نکته مهم تری که در این بین نباید از آن غفلت کرد این است که دفاع جانانه شورای شهرصالحیه با محوریت رئیس باتدبیر آن در برهه کنونی از منتخب شورا درس خوبی به همه شوراها داد. حالا دقیقا آن دسته از اعضا و رؤسای شوراهای شهر که با بی تدبیری شهر را به حاشیه برده اند و هر ساعت خود را مدیون صدها هزار شهروند می کنند باید یاد بگیرند که می شود با تدبیر و درایت شهر را از حاشیه ای سخت و گردنه ای دشوار عبور داد. نقش حیاتی شورا و رئیس شورای یک شهر را فقط در حمایت قاطع از کارهای بزرگ نباید جستجو کرد؛ اینجا، امروز و دقیقا جایی که کیان مدیران قابل و ارزشمند آماج قضاوت های سهل انگارانه می شود هم باید انتظار ایفای این نقش حیاتی را کشید.

پیام گلستان فارغ از تمام دعواهای حیدری نعمتی که در فضای رسانه ها وجود دارد و جدا از هرگونه نیت خوانی درباره چرایی پرداختن به چنین سوژه هایی، وظیفه خود می داند تا در کنار تمام نقدها و نکته هایی که به مدیران و مسئولان حواله می دهد، در شرایطی که مرزهای انصاف دریده می شود حتما از در مروت و جوانمردی واقعیت ها ببیند و بازتاب دهد. نگفتن واقعیتها و دلسرد شدن مدیران در این روزگار خدمت به خلق تلقی نمی شود. مقایسه صالحیه قبل و بعد از شورا و شهردار کنونی برای جزم کردن عزمی جدی جهت دفاع از یک شهردار کارآمد و شورای باکفایت کافی است. سمت مردم بایستیم و انصاف را لحظه ای فراموش نکنیم.

اینها بخشی از پروژه هایی است که به تغییر چهره شهرصالحیه کمک کرده است:


-مجموعه ورزش و فرهنگی ویژه بانوان-ایجاد شریان های جدید شهری و میادین و المان های دیگر

-اصلاح وضعیت جاده امامزاده باقر(ع) و تبدیل آن از جاده مرگ به مسیری امن-تعریض تاریخی خیابان نقاوت که از ترافیک و حجم انبوه ترددها در حال انفجار بود-ساخت راه های جدید در حجمی خارج از تصور برای شهری به وسعت صالحیه-ایجاد فضاهای فرهنگی و سرای محله

و البته صدها کار کوچک و بزرگ دیگر که قطعا شهرداری صالحیه در زمان مقتضی درباره آنها اطلاع رسانی می کند.


در رابطه با این مطلب نظر دهید

از ارسال شماره تماس در اینجا اجتناب کنید

Security code
تصویر دیگر

You are here